500 872 370 [email protected]

baza wiedzy

Człowiek od dawna stara się eksploatować surowce naturalne i wykorzystywać siły przyrody do własnych celów. Dlatego obecnie ludzie potrafią zamieniać energię słoneczną w elektryczną i cieplną. Jednak w jaki sposób z promieni słonecznych powstaje prąd? Jak działa taka instalacja? Kto może z niej korzystać?

Aby prąd mógł powstać przy pomocy promieni słonecznych, musi zajść konwersja fotowoltaiczna. Polega ona na uzyskaniu ładunku elektrycznego, przy pomocy ogniwa stałego zbudowanego ze złącza typu p-n. Ogniwo takie, otrzymując promienie słoneczne, rozdziela elektrony od nośników energii, skutkiem czego jest wytworzenie napięcia elektrycznego, które nazywamy prądem.

Działanie instalacji

Jak działa instalacja? Panele są zbudowane z pojedynczych ogniw zdolnych do produkowania prądu elektrycznego. Ich powierzchnia zazwyczaj nie przekracza 1 m kwadratowego. Dlatego łącząc je, można uzyskać panel służący produkowaniu prądu o większej mocy. Jej kumulacja jest w stanie zaspokoić potrzeby małych urządzeń, maszyn, domów, jak również całych fabryk i przedsiębiorstw. Zastosowanie instalacji fotowoltaicznych nadal rośnie, ze względu na liczne korzyści z jej stosowania. 

Co zyskujesz?

Głównym powodem, dla którego instalowane są panele fotowoltaiczne, jest szukanie oszczędności. A te są znakomite. Pozyskiwany w ten sposób prąd jest nie tylko bardziej ekologiczny, ale również znacząco mniej kosztuje. Jego nadmiar można odsprzedać do zakładu energetyczne, co generuje kolejne zyski. 

Kolejnym atutem takich paneli jest ich zastosowanie. Prąd produkowany przy ich pomocy, daje energię drobnym przedmiotom takim jak kalkulatory, ale również napędza auta czy jachty. Instalacje takie są stosowane przy budynkach oddalonych od sieci elektrycznej, pozbawionych możliwości do jej podłączenia. Instalacje fotowoltaiczne wykonujemy m.in. w miastach Kraków, Rzeszów, Warszawa, Wrocław, Katowice, Łódź, Lublin, Olsztyn, Kielce, Sopot, Gdynia, Gdańsk, Poznań, Białystok, Bydgoszcz, Szczecin.

Fotowoltaika to świetne rozwiązanie

Obecnie technologia pozwala na zastosowanie instalacji, która jest w stanie niemal w całości pokryć zapotrzebowanie danej jednostki na prąd. Jest to świetna perspektywa, szczególnie wobec stale rosnących cen energii elektrycznej z innych źródeł. Pozwala to uniezależnić się od zakładów przesyłających prąd. Dodatkowo można zadbać w ten sposób o środowisko naturalne. Warto więc zastosować u siebie takie rozwiązanie i czerpać z niego korzyści.

5/5 - (5 votes)