500 872 370 [email protected]

Technologia SMART

Fotowoltaika w technologi SMART w przeciwieństwie do klasycznych rozwiązań posiada elektroniczny układ sterujący uzyskiwaną energią. Zapewnia optymalizację produkowanego prądu, co zasadniczo zwiększa wydajność paneli słonecznych. Jakie jeszcze posiada korzyści? 

Lepsze zagospodarowanie produkcji

Cień padający na moduły słoneczne może ograniczać produkcję energii elektrycznej. W przypadku klasycznych baterii połączonych szeregowo utrata mocy na jednym odbija się na każdym kolejnym panelu. Aby temu zapobiec, wprowadzona została technologia SMART. W tym przypadku układ sterujący optymalizuje działanie każdego poszczególnego modułu w celu ograniczenia strat spowodowanych zacienieniem. Dlatego praca kolejnych ogniw odbywa się normalnie, mimo utraty mocy na pierwszym z nich. 

Zwiększenie pozyskiwanej energii

Ze względu na regularnie pojawiające się zacienienie, instalacja fotowoltaiczna produkuje mniej prądu, niż zakładano. Technologia SMART pozwala uzyskać przyrost rzędu 25% w porównaniu do klasycznych szeregowych połączeń. Ponieważ zużywanie się modułów czy ich zabrudzenie nie jest równomierne, rozwiązanie to jest korzystne również w przypadku niezacienionych miejsc. 

Lepsza ergonomia

Z używania technologii SMART wynikają również korzyści montażowe. O ile w klasycznych instalacjach moduły muszą być ustawione pod jednym kątem, to tutaj mamy możliwość wykorzystania innych połaci dachu. Pozwala to wykorzystać lepiej posiadaną powierzchnię lub montować panele bliżej miejsc zacienionych. 

Większe bezpieczeństwo w sytuacjach awaryjnych

Standardowe baterie słoneczne generują stałe wysokie napięcie rzędu 800V. Jest ono jednakowe także przy pracach montażowych i nie można go zmniejszyć. Stwarza to zagrożenia w przypadku np. pożaru. Dlatego technologia SMART wyróżnia się w tym przypadku, posiadając napięcie awaryjne 1V. Pozwala to przeprowadzić prace konserwacyjne czy montażowe, a w chwili pożaru na bezpieczne ugaszenie domu. 

Kontrola pracy

Połączenie szeregowe modułów nie pozwala na zebranie danych dotyczących pojedynczych paneli bez specjalistycznego sprzętu. Dlatego w technologii SMART wyróżnia się możliwość obserwacji każdego modułu i sprawdzenie jego działania. Pozwala to oszczędzić środki na pracach konserwacyjnych i umożliwia łatwy dostęp do informacji. 

Aby na bieżąco monitorować stan swojej instalacji i zoptymalizować jej działanie w różnych warunkach, wybierz moduły SMART. Usprawnisz proces produkcji prądu i zwiększysz bezpieczeństwo swoje i bliskich. 

Rate this page