505 350 358 [email protected]

Zysk a kosztKażda inwestycja ma odpowiedni czas zwrotu. Dlatego warto wiedzieć, jaki jest koszt założenia instalacji PV i kiedy się ona zwróci. Dodatkowo można wyliczyć oszczędności związane z jej użytkowaniem.

Profity z używania modułów

Coraz większy popyt na domowe instalacje fotowoltaiczne jest spowodowanych stale rosnącymi cenami prądu. Inwestycja w tego typu instalacje pozwoli na zmniejszenie w znacznym stopniu rachunków za energię elektryczną. W pewnych warunkach można ją ograniczyć jedynie do kosztów stałych. Dodatkowo jest to promowany w ostatnich latach sposób na ograniczenie emisji szkodliwych związków do atmosfery. Niektóre panele słoneczne dodatkowo są prawie w 100% w pełni poddawane recyklingowi. 

Skąd bierze się cena

Na ogólny koszt takiej instalacji składa się kilka czynników, a jednym z nich jest dobór właściwych modułów. Rozwiązanie droższe jest również wydajniejsze i można z niego korzystać dłużej. Panele z monokrystalicznego krzemu zaliczają się do takich właśnie ogniw.

Miejsce montażu również ma duże znaczenie. Dla konstrukcji naziemnych przygotowuje się odpowiedni fundament lub pale wbijane w grunt. Są one droższe, ale zapewniają lepsze chłodzenie paneli, większą wydajność i łatwiejszy dostęp. Montaż na dachu wiąże się natomiast z przygotowaniem tańszej konstrukcji szkieletowej na budynek i taka jest najczęściej wybierana. 

Należy mieć świadomość kosztu takiej instalacji PV. Zazwyczaj jest on dość wysoki, dlatego należy odpowiednio go zaplanować. Poza tym koniecznie trzeba patrzeć na niego jako długoterminową inwestycję. 

Czas zwrotu modułów słonecznych

Istotnym czynnikiem przy okresie zwrotu kosztów takiej instalacji jest czas jej użytkowania, zużycie prądu i moc produkcyjna paneli. Zakładając pewne wartości, można wyliczyć, że fotowoltaika dla przeciętnego domu jednorodzinnego w Polsce zwraca się w przeciągu kilku lat.

Istotne przy tym jest, że takie moduły posiadają okres działania nawet do kilkudziesięciu lat, więc po okresie zwrotu następuje etap generowania pokaźnych zysków. 

Okres zwrotu inwestycji może być jeszcze szybszy w przypadku skorzystania z dostępnych dofinansowań. Zmniejszają one wkład własny w instalacje, powodując szybsze naliczanie zysków. Nadal dostępne są takie rozwiązania i warto z nich skorzystać. Można również skorzystać z ulgi podatkowej i koszt modułów PV odliczyć od podatku dochodowego. Dodatkowo zmniejszy to ogólny koszt paneli słonecznych. 

Fotowoltaika się opłaca

Bez względu na to, czy potrzebujesz energii do zasilenia swojego domu rodzinnego, gospodarstwa rolnego czy firmy, inwestycja taka z pewnością zapewni Ci korzyści. Oszczędzisz pieniądze i zyskasz dostęp do czystej energii. Zwiększysz również wartość swoich nieruchomości, które będą posiadać taką instalację. 

Rosnąca świadomość w dziedzinie fotowoltaiki i dostępne wysokiej jakości materiały, motywują do wyboru takiego rozwiązania. Dlatego nie wahaj się zainwestować w zieloną energię ze słońca. Uniezależnisz się od zakładów energetycznych i wygenerujesz wiele oszczędności. Z nami możesz więcej.

5/5 - (6 votes)