+48 501 381 500 biuro@sunking.pl

Panele słoneczne są coraz częściej instalowane przez właścicieli domów, którzy martwią się rosnącymi kosztami energii elektrycznej i którzy chcą systemu, który zarówno obniży rachunki, jak i wytworzy bardziej ekologiczną energię. Wyjaśnimy, co musisz wiedzieć przed instalacją słonecznego systemu fotowoltaicznego na dachu swojego domu.

Jakiego rozmiaru systemu paneli słonecznych potrzebuję?

Aby zmierzyć rozmiar wymaganego dla swojego domu systemu paneli słonecznych, musisz obliczyć, ile energii elektrycznej zużywasz i kiedy z niej korzystasz. Orientacyjnie typowy dom zużywa 20 kWh energii dziennie. Domowa fotowoltaika o mocy 5 kW zaspokoi większość dziennych potrzeb energetycznych takiego domu.

Ile paneli solarnych potrzebuję?

Moc wyjściowa całego układu ma większe znaczenie niż rozmiar lub liczba paneli. Im wyższa nominalna moc znamionowa każdego panelu (i faktyczna moc wyjściowa), tym mniej paneli potrzebujesz (lub więcej mocy wygenerujesz).

Jeśli masz dużo miejsca na dachu, może być bardziej opłacalne kupowanie tańszych paneli o niższej wydajności i po prostu umieszczenie ich w większej ilości. Przeciętne panele fotowoltaiczne w ogólnodostępnych przeglądach paneli słonecznych mają powierzchnię około 1,6 metra kwadratowego, ale różnią się długością, szerokością i mocą wyjściową.

Ile pieniędzy zaoszczędzę na energii słonecznej?

Instalacje fotowoltaiczne zwracają się (w zależności od kosztów początkowej inwestycji) w zakresie od dwóch do siedmiu lat – po tym czasie możesz zacząć liczyć oszczędności. Czasy zwrotu różnią się również w zależności od miejsca zamieszkania o tego, jak dużo energii generujesz i zużywasz zarazem.

O czym jeszcze pamiętać przy zakupie?

Oceń, jakiej energii obecnie używasz i odnieś to do wydajności systemu, którego potrzebujesz (biorąc pod uwagę to, na co Cię aktualnie stać). Nie zapomnij też sprawdzić, czy dach jest skierowany we właściwym kierunku, bowiem tylko panele skierowane na północ osiągną pełną wydajność. Upewnij się, że w obszarze dachu nie ma drzew, linii energetycznych ani innych konstrukcji, które mogłyby zakłócać pobór energii.