Korzyści, jakie niesie fotowoltaika są znane coraz większej liczbie osób. Jednak, jak to zwykle bywa – nawet tak doskonałe systemy mają swoje słabe strony. Jeśli chodzi o najczęstsze problemy związane z wyposażeniem słonecznych instalacji fotowoltaicznych to dotyczą one modułów fotowoltaicznych i falowników.
Warto tutaj zaznaczyć, że obecność wad modułów fotowoltaicznych może się sumować, prowadząc do obniżonej wydajności modułu, dlatego kluczowe jest jak najszybsze wykrycie tych problemów i zaradzenie na nie.
Problem #1: Mikropęknięcia
Niskonakładowe ogniwa słoneczne mogą mieć defekty strukturalne, które nie są wykrywalne wizualnie, wady te nazywane są mikropęknięciami. Ze względu na efekt samowystarczalności modułu fotowoltaicznego cykle termiczne zachodzą w module podczas przejścia między dniem / nocą a różnymi porami roku. Wada ta może generować uszkodzenia w punktach kontaktowych komórki w zakresie odprowadzenia prądu.
W tym scenariuszu ogniwo słoneczne może zostać poważnie uszkodzone. Mimo że ogniwa mają szeregowe połączenie wewnątrz modułów fotowoltaicznych, ograniczy to prąd w obszarze całego panelu, a w konsekwencji zmniejszy wydajność całego modułu proporcjonalnie do liczby pękniętych ogniw. Aby uniknąć tego problemu najlepiej jest kupować systemy fotowoltaiczne wyłącznie od sprawdzonych producentów, a jeśli mimo tego pojawią się problemy – zachęcamy do skontaktowania się z producentem.
Problem #2: Niewłaściwa instalacja
Jedną z najbardziej oczywistych, a równocześnie najczęstszych wad jest niewłaściwa instalacja modułów fotowoltaicznych. Należy sprawdzić, czy stosowane są odpowiednie zaciski, przestrzegane złącza kompensacyjne, a konstrukcje montażowe odpowiednio i w profesjonalny sposób zorientowane.
W przeciwnym razie moduły mogą w niektórych przypadkach ulec uszkodzeniu, a nawet całkowicie odfrunąć przy silniejszym wietrze. Tutaj znowu najlepszą poradą jest rozważny dobór wykonawcy-instalatora – wszelkie pochopne decyzje mogą okazać się w aspekcie długoterminowe wysoce kłopotliwe i kosztowne.