500 872 370 [email protected]

Czym są ogniwa słoneczne i jak działają?

Ta metoda pozyskiwania zasilania to metoda generowania energii elektrycznej za pomocą ogniw słonecznych służąca do przekształcania energii płynącej ze słońca w przepływ elektronów prądotwórczych. Wszystko to działa na zasadzie tzw. efektu fotowoltaicznego.

Sposób produkcji prądu przez ogniwa fotowoltaiczne

Ogniwa słoneczne wytwarzają prąd stały z promieni słonecznych, które można wykorzystać do zasilania sprzętu domowego, biurowego, urządzeń działających na zewnątrz lub do ładowania akumulatorów i innego rodzaju źródeł prądu. Za pomocą instalacji fotowoltaicznej w Polskich miastach można zasilać już nie tylko wielkie fabryki czy zakłady produkcyjne, ale także własne gospodarstwa domowe.

W jaki sposób fotowoltaika pojawiła się w naszym życiu?

Dziś fotowoltaika w Krakowie nie jest niczym szczególnym, ale pierwszym praktycznym jej zastosowaniem na świecie było zasilanie orbitujących satelitów i innych statków kosmicznych. To dawne czasy, gdyż dziś większość modułów fotowoltaicznych jest wykorzystywana w systemach podłączonych do sieci służących do wytwarzania energii. W takim przypadku wymagany jest falownik do konwersji prądu stałego na prąd przemienny. Wciąż istnieje mniejszy rynek samodzielnych systemów do zdalnych mieszkań, łodzi, pojazdów rekreacyjnych, samochodów elektrycznych, przydrożnych telefonów alarmowych, teledetekcji i ochrony katodowej rurociągów, który można zamówić, wykorzystując panele fotowoltaiczne i innych miastach naszego kraju.

Z czego pozyskiwany jest prąd w ogniwach słonecznych?

W wytwarzaniu energii fotowoltaicznej wykorzystuje się moduły słoneczne złożone z szeregu ogniw słonecznych zawierających materiał półprzewodnikowy. Miedziane kable słoneczne łączą moduły, tablice i specjalistyczne podpola. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na odnawialne źródła energii produkcja ogniw słonecznych i układów fotowoltaicznych znacznie się rozwinęła w ostatnich latach, także w naszym kraju, i dziś możemy z łatwością sięgnąć po przystępne rozwiązania blisko nas.

Jak mierzy się moc ogniw słonecznych?

Moc modułu fotowoltaicznego jest mierzona w standardowych warunkach testowych w watach. Rzeczywista moc wyjściowa w danym miejscu może być mniejsza lub większa od tej wartości znamionowej, która zostanie wykazana w testach, w zależności od położenia geograficznego, pory dnia, warunków pogodowych i innych czynników. Są one bardzo ważne dla tego rodzaju czystej energii.

Dlaczego warto postawić na fotowoltaikę?

Energia słoneczna wytwarzana ze źródeł fotowoltaicznych od dawna postrzegana jest jako technologia czystej energii, która czerpie z najpełniejszego i najbardziej rozpowszechnionego odnawialnego źródła energii na świecie, czyli Słońca. Ogniwa wymagają ochrony przed środowiskiem i zwykle są szczelnie zapakowane w moduły słoneczne. Trzeba jednak pamiętać, by postawić na takie rozwiązania, które będą wygodne dla nas samych i całego naszego gospodarstwa domowego i czerpać ze sprawdzonych ofert renomowanych dostawców tego rodzaju produktów.

 

Rate this post