500 872 370 [email protected]

Instalacje fotowoltaiczne mogą być zbudowane z różnych elementów, które dopasowuje się do potrzeb i celów inwestora, a także jego możliwości finansowych. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na różne rodzaje paneli fotowoltaicznych – poznanie ich, a także najważniejszych cech pozwoli Ci łatwiej podjąć decyzję o zakupie odpowiednich rozwiązań. Jakie panele fotowoltaiczne cieszą się obecnie największą popularnością?

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje paneli fotowoltaicznych – polikrystaliczne, monokrystaliczne i z krzemu amorficznego. Czym różnią się od siebie?

  • Panele polikrystaliczne. Są to panele, które wykonuje się z modułów łączących wiele kryształów krzemu. Jednocześnie cieszą się one w Polsce największą popularnością, choć ciężko powiedzieć o nich, by były najbardziej wydajne. Ze względu na łączenie kryształów ograniczona jest bowiem swoboda ruchu elektronów i w efekcie odznaczają się one sprawnością na poziomie 14-16%. Z tego też względu do uzyskania odpowiedniej mocy potrzebna będzie większa powierzchnia paneli polikrystalicznych niż np. monokrystalicznych. Skąd więc ich popularność? Przede wszystkim ze względu na niższą cenę oraz to, że doskonale sprawdzają się w warunkach słabszego nasłonecznienia, które panują np. w naszym kraju.
  • Panele monokrystaliczne. Wydajniejszą alternatywę stanowią panele monokrystaliczne, które tworzone są z pojedynczych kryształów krzemu, co zapewnia większą swobodę elektronom. Dzięki temu ich sprawność szacuje się na 17-22%. W przeciwieństwie do niebieskich paneli polikrystalicznych posiadają czarny kolor, wymagają mniejszej powierzchni i doskonale sprawdzają się w warunkach silnego nasłonecznienia. Są przy tym droższe.
  • Panele z krzemu amorficznego. O ile panele poli- oraz monokrystaliczne są dość powszechnie spotykane, o tyle ich ostatni typ stosuje się rzadziej. Panele z krzemu amorficznego wykazują najniższą sprawność spośród wszystkich rozwiązań i są najmniej odporne na czynniki zewnętrzne. Co w takim razie przemawia za inwestowaniem w nie? Przede wszystkim bardzo atrakcyjna cena – są najtańsze, a dodatkowo lekkie i elastyczne, co pozwala na ich zamontowanie nawet na elewacji budynku.

Najlepsze panele fotowoltaiczne – w co warto zainwestować?

Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest taka prosta – teoretycznie najlepsze będą panele monokrystaliczne, jednak w polskich warunkach wystarczające okazują się często tańsze rozwiązania polikrystaliczne. Wybór konkretnego produktu powinien być dostosowany w pełni indywidualnie do Twoich potrzeb – nie tylko pod kątem zapotrzebowania na energię, ale również możliwości finansowych.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że dokonasz prawidłowego wyboru paneli fotowoltaicznych, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Doradzą Ci oni, odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i znajdą takie rozwiązanie, dzięki któremu będziesz cieszyć się tanią energią elektryczną na przestrzeni kilkudziesięciu lat! Oferta skierowana jest do klientów z takich miast jak Katowice, Kraków, Kielce, Tarnów, Rzeszów, Warszawa, Wrocław i wielu innych polskich miast.

Rate this post