Fotowoltaika i jej popularność w dalszym ciągu rośnie. Na montaż decydują się osoby prywatne, przedsiębiorcy i rolnicy. Otrzymują oni z tego tytułu wiele oszczędności. Jak działa taka instalacja? Z jakich materiałów produkuje się panele słoneczne?
Zastosowanie ogniw fotowoltaicznych
Istnieje wile urządzeń działających w oparciu o energię słoneczną. Zaliczają się do nich zegarki, kalkulatory, fotoradary czy parkometry. Z paneli słonecznych korzystają również większe konstrukcje, a zaliczają się do nich jachty czy samochody. Technologia umożliwia jednak korzystanie z instalacji fotowoltaicznych w celach prywatnych. Można w ten sposób obniżyć swoje rachunki za prąd. Nie jest to rozwiązanie wyłącznie dla przemysłu.
Budowa paneli słonecznych
Pojedyncze ogniwa fotowoltaiczne zbudowane są z materiałów o charakterze półprzewodnikowym, a należą do nich takie pierwiastki jak krzem, selen i german. Wyróżnić można kilka kategorii paneli fotowoltaicznych ze względu na charakterystykę ich budowy.
Ogniwa grubowarstwowe I generacji
Wyróżniamy panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Pierwsze z nich zbudowane są z monokryształu krzemu i zapewniają największą wydajność instalacji. Są jednak stosunkowo drogie. Ogniwa polikrystaliczne charakteryzują się niższą sprawnością i mniejszym kosztem produkcji.
Ogniwa cienkowarstwowe II generacji
Ich grubość sięga kilku mikrometrów, a zbudowane są z krzemu amorficznego, tellurku krzemu czy mieszanki miedzi, selenu, galu i indu. Materiał półprzewodnikowy nanoszonych jest w nich metodą napylania lub naparowania. Ze względu na swoją elastyczność mogą być wykorzystywane jako materiały budowlane.
Ogniwa III generacji
Istnieją również ogniwa, które nie są zbudowane, z półprzewodników p-n. Posiadają w sobie barwniki i polimery, a działają na zasadzie fotosyntezy. Mogą być używane w miejscach lekko zacienionych, jednak ich sprawność jest niska i wynosi 8%. Wysokie ceny ze względu na konieczność używania platyny powodują nikłe zainteresowanie klientów.
Ogniwa fotowoltaiczne dla Ciebie
Rosnąca sprawność instalacji PV i coraz wyższe koszty zakupu prądu mobilizują do posiadania paneli słonecznych. Zapewniają duże oszczędności i niezawodność użytkowania. Profesjonalna ekipa dobierze dla Ciebie odpowiednią instalację i dokona montażu. Wybierz najlepszych.