Falowniki

falowniki

Istotnym elementem, który należy dobrać do instalacji fotowoltaicznej, jest falownik. Jest to urządzenie niezbędne i jego wybór wymaga odpowiedniej wiedzy. Jakie występują rodzaje falowników? Jakie są ich korzyści?

Jak dobrać falownik

Początkiem jest sprawdzenie, w jakim zakresie pracuje urządzenie. Im jest szerszy, tym lepiej dobrać inne komponenty. Dodatkowo należy uwzględnić napięcie początkowe, które powoduje start korzystania z instalacji. Falowniki mają też różną liczbę wejść MPPt. Wybierz więc taki, który zapewni swobodne podłączenie do niego modułów. Poza tym każdy zużywa nieco prądu podczas czuwania nocnego. Zwróć uwagę, jak duży jest pobór energii w tym trybie.

Każde urządzenie tego typu wytwarza hałas. Dlatego, jeśli myślisz o umiejscowieniu go w pomieszczeniu, uwzględnij, jak głośno będzie pracował. Jego działanie możesz zniwelować, umieszczając go na zewnątrz. Jednak wtedy warto upewnić się, czy falownik posiada wystarczającą odporność na działanie szkodliwych czynników tj. deszcz, wiatr, kurz, pyły. Służy do tego kategoria ochrony IP. 

Falowniki transformatorowe i beztransformatorowe

Typy urządzeń LF i HF to falowniki z izolacją. Pierwszy z nich posiada transformator na wyjściu urządzenia i działa pod stałą częstotliwością 50Hz. Ma prostą budowę, ale też niską sprawność. Typ HF ma niższy zakres częstotliwości między 20 a 24Hz. Tutaj transformator jest na wejściu urządzenia. Obecnie najczęściej wybieranym jest rodzaj bez izolacji. Ma największy zakres napięciowy działania, dużą sprawność i małą wagę. Kosztuje także zdecydowanie mniej. Wymaga jednak dodatkowej aparatury pomiarowej. 

Falowniki zależne od typu instalacji

W fotowoltaice istnieją 3 rodzaje urządzeń, które wybiera się ze względu na podłączenie do sieci. Pierwszy z nich umożliwia pobór i przetwarzanie prądu z modułów i jednocześnie oddawanie prądu do sieci dystrybucyjnej. Nie posiada jednak możliwości ładowania akumulatorów. Drugim rodzajem jest falownik do sieci wyspowej. Obsługuje instalacje samowystarczalne, które nie są podłączone do ogólnej sieci elektrycznej. Nie można więc za jego pomocą sprzedawać energii. Posiadają natomiast możliwość przekazywania prądu do akumulatorów. Trzecim typem są pośrednie falowniki hybrydowe zachowujące cechy wszystkich tych urządzeń.

Wielkość falowników

Wyróżniamy ich trzy typy. Pierwsze z nich obsługują pojedyncze moduły. Sprawdzają się przy niewielkich instalacjach fotowoltaicznych. Zwane są mikrofalownikami. Kolejne z nich mają możliwość obsługi większych baterii słonecznych. Wykorzystywane są w średniej wielkości instalacjach. Nazywamy je falownikami szeregowymi. Ostatnie z nich to dużych rozmiarów urządzenia obsługujące elektrownie słoneczne na farmach energii elektrycznej. Obsługują baterie o mocy wielu megawatów. 

Podział falowników pozwala na ich odpowiedni dobór. Skorzystaj więc z fachowej wiedzy i właściwie podejdź do montażu instalacji fotowoltaicznej. Zyskaj dzięki zielonej energii. 

4/5 - (4 votes)