+48 501 381 500 biuro@sunking.pl

Jeśli na Twoim domu są panele słoneczne – zainstalowane przez ciebie, właściciela lub w ramach programu rządowego – być może będziesz musiał przemyśleć sposób, w jaki konsumujesz energię elektryczną, aby czerpać z niej jak największe korzyści

Ma to na celu maksymalne wykorzystanie darmowej energii elektrycznej wytwarzanej przez systemy fotowoltaiczne. Może to oznaczać konieczność zmiany rutyny i planowanie z wyprzedzeniem, na przykład korzystanie z pralki lub zmywarki w ciągu dnia, a nie wieczorem.

Na jakiej podstawie robić plan zarządzania energią fotowoltaiczną?

Panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną, i jest to faktycznie bezpłatna energia elektryczna, którą można wykorzystać w domu (oczywiście po uwzględnieniu kosztów instalacji paneli). Nadwyżka energii elektrycznej jest eksportowana do sieci.

Będą jednak chwile, kiedy zużyjesz więcej prądu niż wytwarza fotowoltaika, na przykład w pochmurne dni. W tym czasie dodatkowa energia elektryczna będzie importowana z krajowej sieci, tak jak to było przed zakupem paneli, i zostanie naliczona przez dostawcę energii według normalnej stawki.

Falownik i jego pomoc w zarządzaniu energią fotowoltaiczną

Jeśli wiesz, ile zużywają Twoje urządzenia, będziesz mógł spojrzeć na falownik, a następnie wybrać, co należy uruchomić, aby w pełni wykorzystać wytwarzaną bezpłatną energię elektryczną. Pamiętaj jednak, że to, co widzisz na wyświetlaczu falownika, pokazuje moc w danym momencie i może się to szybko zmienić w zależności od warunków pogodowych. 

Warto zanotować moc znamionową urządzeń (np. laptop 150 W, suszarka do włosów 1300 W itd.) i trzymać ją obok wyświetlacza falownika, aby pomóc sobie w szybkim podejmowaniu decyzji o tym, jakiego urządzenia w danym momencie użyć.

Falownik można jednak instalować w nietypowych miejscach, takich jak strych. W takim przypadku warto pomyśleć o zakupie monitora energii słonecznej, który można umieścić w wygodniejszym do codziennego użytkowania miejscu. W sklepach z fotowoltaiką można znaleźć takie gotowe rozwiązania.