501 381 500 biuro@sunking.pl

Technologia paneli fotowoltaicznych wiąże się z wieloma korzyściami dla prosumenta, czyli użytkownika instalacji. Jest to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, przyjazne środowisku naturalnemu, ale również szeroko dostępne i generujące znaczące oszczędności w budżecie domowym. Choć największą popularnością fotowoltaiką cieszy się dopiero od kilku lat, jej początki sięgają XIX wieku. Prawdziwa rewolucja nastąpiła jednak wraz z zastosowaniem krzemu do produkcji ogniw słonecznych. Odnotowano wówczas kilkuprocentowy wzrost efektywności. Wciąż prowadzone są badania i eksperymenty mające na celu uzyskać jeszcze większą ich wydajność.

Od tego się zaczęło

Odkrycie francuskiego fizyka Alexandra Edmonda Becquerela wzbudziło duże zainteresowanie tematyką energii słonecznej w środowisku naukowym. W 1839 roku badacz ogłosił, że wraz z podświetleniem rośnie przewodnictwo elektryczne. Niektóre materiały wystawione na działanie światła są więc w stanie wytworzyć energię elektryczną w niewielkich ilościach. 

Kilkadziesiąt lat później kolejni fizycy William Grylls Adams oraz Richard Evans Day odkryli, że wystawienie na działanie światła materiałów wytworzonych z selenu powoduje powstanie impulsu eklektycznego. Choć ogniwa te generowały zbyt małą ilość energii, to udowodniły, że materiał potrafi przekształcić światło w elektryczność bez ruchu czy ciepła.

Wśród wielkich uczonych, którzy przyczynili się do rozwoju fotowoltaiki, nie może zabraknąć Alberta Einsteina. W 1904 roku scharakteryzował naturę światła jako strumienia fotonów, gdzie każdy z nich niesie określoną ilość energii. Odkrył i opisał zjawisko fotowoltaiczne. Za swoje dokonania w tej dziedzinie zdobył Nagrodę Nobla.

Na czym polega fenomen fotowoltaiki?

Instalacje fotowoltaiczne mają naprawdę szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je do zasilania:

  • sygnalizacji miejskiej,
  • gospodarstw domowych,
  • gospodarstw rolnych,
  • terenów poza zasięgiem sieci elektroenergetycznej,
  • domków letniskowych,
  • zakładów przemysłowych,
  • osiedli mieszkaniowych,
  • stadionów sportowych.

Jak pokazują statystyki, każdego roku rośnie liczba zainstalowanych paneli fotowoltaicznych w Polsce. Użytkownicy dostrzegają w nich szansę na wygenerowanie oszczędności w budżecie domowym. Poza tym wzrasta także świadomość społeczeństwa w zakresie ekologii, a fotowoltaika jest technologią przyjazną środowisku naturalnemu, ponieważ wykorzystuje odnawialną energię słoneczną. Coraz częściej dochodzi również do komercyjnego wykorzystania ogniw fotowoltaicznych.