501 381 500 biuro@sunking.pl

Zwolennicy paneli fotowoltaicznych wymieniają szereg korzyści, płynących z ich montażu w domu jednorodzinnym. Podkreślają, jak duże oszczędności w budżecie generują ogniwa oraz zwracają uwagę na brak zanieczyszczeń uwalnianych do środowiska naturalnego. Jednak nie w każdym przypadku ogniwa fotowoltaiczne są opłacalnym rozwiązaniem. Na ich rentowność wpływa bowiem zbyt wiele czynników. Czasami są one niezależne od prosumenta, jak na przykład poziom zachmurzenia oraz liczba dni słonecznych w ciągu roku. Przed podjęciem decyzji o instalacji paneli fotowoltaicznych warto dokładnie przeanalizować, czy sprawdzą się w danym gospodarstwie domowym.

Kiedy warto zrezygnować z zakładania paneli fotowoltaicznych?

Z montażu instalacji fotowoltaicznej należy zrezygnować, gdy:

  • rachunki za prąd są bardzo niskie – zakładanie ogniw fotowoltaicznych jest kosztowną inwestycją, a wyraźne oszczędności związane z ich funkcjonowaniem można zaobserwować dopiero po około 10 latach; jeżeli więc domownicy płacą rachunki za prąd na poziomie 100-200 zł, wówczas montaż instalacji jest po prostu nieopłacalny, a jego koszty prawdopodobnie nigdy się nie zwrócą; w takim przypadku na fotowoltaikę można się zdecydować wyłącznie ze względu na ekologiczność tego rozwiązania,
  • domownicy planują przeprowadzkę – nakłady poniesione na założenie instalacji fotowoltaicznej zwracają się po prawie dekadzie; jest to więc inwestycja długoterminowa; jeżeli domownicy planują wyprowadzić się w ciągu najbliższych kilku lat, montaż jest nieopłacalny; wyjątkiem jest sytuacja, gdy założenie paneli ma na celu podnieść wartość nieruchomości w przypadku sprzedaży budynku.

Na instalację ogniw fotowoltaicznych powinny zdecydować się osoby, które posiadają gospodarstwa domowe o dużych rozmiarach, generujące wysokie koszty energii elektrycznej.

Kiedy ogniwa fotowoltaiczne przestają się opłacać?

Kiedy ogniwa fotowoltaiczne przestają się opłacać?

Sytuacje, kiedy nie opłaca się inwestować w panele fotowoltaiczne, to również:

  • budynek położony jest w zacienionym miejscu – technologia fotowoltaiczna bazuje na energii słonecznej; ograniczony do niej dostęp sprawia, że wydajność paneli wyraźnie spada i generuje znacznie mniej energii elektrycznej niż panele wystawione na działanie promieni słonecznych,
  • nietypowa budowa dachu – pofalowany dach uniemożliwia skuteczne założenie paneli fotowoltaicznych,
  • nieprawidłowa ekspozycja dachu – optymalnym miejscem do montażu ogniw fotowoltaicznych jest ekspozycja dachu na wschód lub na zachód; nieopłacalne jest zakładanie instalacji po północnej stronie dachu.

Instalacja paneli fotowoltaicznych jest opłacalna wówczas, budynek zlokalizowany jest w miejscu, wystawionym na działanie promieni słonecznych, a dach zwrócony jest w odpowiednią stronę – na wschód lub na zachód.