500 872 370 [email protected]

Fotowoltaika daje dzisiaj ogromne możliwości i stanowi jeden z najlepszych sposobów na pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Jednak aby było to możliwe, niezbędne jest stworzenie odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej. Składa się ona z kilku elementów i warto poznać każdy z nich, by wiedzieć, jaka jest zasada działania systemu.

Podstawa instalacji fotowoltaicznej, czyli panele i falownik

Absolutną podstawą instalacji fotowoltaicznej, dzięki której może ona produkować energię elektryczną, są panele fotowoltaiczne. Składają się one z połączonych ze sobą ogniw, w których zachodzi tzw. zjawisko fotowoltaiczne. Pełnią one rolę półprzewodnika i umożliwiają zamianę energii promieniowania słonecznego w prąd stały.

Ogniwa wykonywane są najczęściej z krzemu i buduje się je z dwóch warstw, oddzielonych obszarem granicznym. Jedna z warstw jest domieszkowana ujemnie fosforem, zaś druga dodatnio poprzez atomy boru – w ten sposób w warstwie granicznej wytwarza się pole elektryczne. Gdy foton (jednostka światła) pada na powierzchnię ogniwa, jego energia uwalnia elektrony i pozwala na ich przemieszczanie się. To z kolei prowadzi do powstania napięcia elektrycznego i prądu stałego.

Aby oświetlić budynek albo zasilić w energię znajdujące się w nim urządzenia, niezbędne jest jeszcze przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego falownika, nazywanego również inwerterem, który stanowi prawdziwy mózg całej instalacji fotowoltaicznej. Dzięki niemu nie tylko będziesz mógł skorzystać z darmowej energii elektrycznej wytwarzanej z promieni słonecznych, ale także zyskasz pewność efektywnej i prawidłowej pracy całej instalacji – falownik kontroluje bowiem jej parametry.

Co jeszcze wchodzi w skład instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna to oczywiście nie tylko panele słoneczne i falownik – w jej skład wchodzą również inne elementy, bez których prawidłowe działanie systemu byłoby niemożliwe. Mowa tutaj przede wszystkim o:

  • konstrukcji wsporczej, dzięki której możliwe jest zamontowanie instalacji na dachu budynku, a także gruncie;
  • przewodach, które pozwalają na skuteczne połączenie ze sobą paneli i falownika, a także podłączenie falownika do rozdzielnicy;
  • zabezpieczeniach prądu stałego i prądu zmiennego, dzięki którym instalacja fotowoltaiczna będzie działać sprawnie i bezpiecznie na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Oczywiście za dobór i montaż odpowiednich elementów Twojej prywatnej lub firmowej elektrowni słonecznej odpowiedzialni są specjaliści. Dzięki nim skorzystasz z najefektywniejszych i najtrwalszych rozwiązań, dzięki którym zyskasz możliwość cieszenia się energią płynącą ze słońca.

Jeżeli chcesz, aby panele fotowoltaiczne i wszystkie inne elementy systemu sprawdziły się w Twoim domu czy jakimkolwiek innym obiekcie, zachęcamy do skorzystania z usług naszej firmy – zapewniamy najlepszą ofertę dla klientów z Krakowa, Katowic oraz wielu innych polskich miast!

Rate this post