500 872 370 [email protected]

O fotowoltaice i jej pozytywnych aspektach zarówno dla inwestorów, jak i środowiska naturalnego mówi się już od dłuższego czasu. Jednak niektóre pojęcia wciąż nie są jasne dla wielu osób, dlatego też postanowiliśmy wyjaśnić Ci dwa podstawowe. W tym artykule dowiesz się czym są panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne i jakie są między nimi różnice!

Czym są panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne?

Wytłumaczenie tego, czym są panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne, będzie jednoznaczne z przestawieniem pierwszej różnicy, jaka je dzieli. Są to bowiem inne, działające na odmiennej zasadzie i stosowane w różnych celach rozwiązania.

Panele fotowoltaiczne stosuje się do tego, by zamieniać promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Dzięki temu umożliwiają one oświetlenie budynku, a także zasilenie znajdujących się w nim urządzeń w prąd. Kolektory słoneczne z kolei przekształcają promieniowanie słoneczne w ciepło, które transportowane jest do zasobnika i służy do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. To kluczowa różnica – wybór konkretnego rozwiązania będzie więc istotny, by osiągnąć konkretny cel.

Jakie są różnice między panelami i kolektorami?

Oczywiście to nie wszystko – panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne różnią się jeszcze kilkoma innymi kwestiami. Które z nich są najważniejsze?

  • Miejsce. Jedną z najistotniejszych różnic między panelami a kolektorami jest to, gdzie można je zamontować. W tym pierwszym przypadku w grę wchodzi zarówno dach budynku, jak również grunt (panele mogą być konstrukcjami wolnostojącymi). Jeżeli zaś chodzi o kolektory, tutaj możliwości są ograniczone – zamontujesz je wyłącznie na dachu obiektu.
  • Wszechstronność. Panele fotowoltaiczne uznawane są za bardziej uniwersalne od kolektorów i mogą je skutecznie zastąpić. Przede wszystkim dlatego, że wyprodukowaną przez nie energię możesz wykorzystać również do… ogrzewania wody. Kolektory posiadają wyłącznie tą funkcję i uniemożliwią Ci np. oświetlenie budynku czy zasilenie urządzeń.
  • Koszt. Wszechstronność tych dwóch rozwiązań wpływa także na koszt inwestycji. Panele będą Cię kosztowały więcej, jednak wynika to z większych możliwości, jakie dadzą Ci przez cały okres eksploatacji. Co więcej, mogą one wyprodukować nadwyżki energii, które możesz sprzedać do sieci – w ten sposób pozwalają na dodatkowy zarobek (w przeciwieństwie do kolektorów).
  • Powierzchnia. Ostatnią z różnic jest powierzchnia, jakiej wymagają panele i kolektory. Na zamontowanie tych pierwszych potrzeba będzie więcej miejsca, dlatego też warto zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę.

Oczywiście do różnic zaliczamy także zasadę działania, co wynika z przeznaczenia poszczególnych rozwiązań.

Jeżeli chcesz zainwestować w nowoczesne rozwiązanie, które będzie dopasowane z jednej strony do twoich potrzeb i celów, a z drugiej możliwości finansowych – zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Montujemy panele fotowoltaiczne w Krakowie, Katowicach oraz innych polskich miastach!

Rate this post