500 872 370 [email protected]

Okazuje się, że instalacje fotowoltaiczne są skutecznym źródłem energii, generującym wyraźne oszczędności w budżecie domowym. Dlatego też ogniwa coraz częściej pojawiają się na dachach polskich domów. Niestety wielu ich użytkowników błędnie zakłada, że panele fotowoltaiczne stanowią rozwiązanie zupełnie samoobsługowe. Oczywiście produkcja, oddawanie i pobieranie prądu nie wymaga od prosumenta włączania systemu oraz samodzielnego regulowania jego mocy. Wszystko odbywa się automatycznie. Dla jego prawidłowego funkcjonowania konieczna jest jednak regularna i właściwa pielęgnacja ogniw.

Dlaczego należy zachować czystość ogniw fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne narażone są na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, grad, śnieg czy silny wiatr. Aby mogły prawidłowo funkcjonować przez wiele lat, konieczna jest ich prawidłowa konserwacja. 

Szkodliwy wpływ na instalację fotowoltaiczną ma również:

  • sadza, pochodząca ze spalanych śmieci, unosząca się z kominów innych budynków i osadzająca na panelach,
  • pył pochodzący z pól, zwłaszcza w trakcie corocznych zbiorów i żniw,
  • smog,
  • ptasie odchody,
  • mech pojawiający się zarówno na dachu, jak i instalacji fotowoltaicznej.

Wszystkie te czynniki niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie całego systemu, skutecznie obniżając jego wydajność. Dlatego tak ważna jest regularna pielęgnacja paneli fotowoltaicznych. 

Zdarza się, że na niską efektywność instalacji wpływa niskiej jakości, odklejająca się folia ochronna, zarysowanie przedniej szyby, niewłaściwy system montażowy, zbyt mocne dociąganie śrub, a także odbarwienie się folii EVA.

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Eksperci w dziedzinie fotowoltaiki zalecają, aby czyszczenie paneli odbywało się raz na trzy miesiące. Przy okazji należy wówczas sprawdzić stan zabrudzenia modułów oraz stabilność ogniw.

Panele fotowoltaiczne wyposażone są w specjalną warstwę samoczyszczącą. Dzięki temu drobne zabrudzenia, jak na przykład kurz, nie wymagają częstego mycia. Jednak interwencja prosumenta jest konieczna w przypadku, gdy na ogniwach zalegają liście, pył lub ptasie odchody. Ograniczają one dopływ promieni słonecznych do instalacji, przez co obniżają jej efektywność.

Niedopuszczalne jest mycie ogniw fotowoltaicznych myjką ciśnieniową czy silnymi detergentami. Prowadzą one do uszkodzenia powierzchni modułu. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie wody destylowanej, pozbawionej jonów różnych minerałów.

Rate this post