500 872 370 [email protected]

Rosnąca inflacja powoduje, a także problemy światowych gospodarek powodują, że wiele osób zastanawia się nad tym, czy wzrosły również koszty inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Ile zatem kosztują obecnie panele fotowoltaiczne? Jakie są koszty fotowoltaiki w 2022 roku? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Koszt paneli fotowoltaicznych uzależniony jest od kilku czynników, z czego najważniejsza wydaje się renoma producenta oraz rodzaj panela. W tym drugim przypadku wyróżnia się panele monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Panele monokrystaliczne charakteryzują się wyższą sprawnością, w związku z czym ich cena również jest odpowiednio wyższa. W zależności od mocy panela oraz jego marki cena może w tym przypadku sięgać od kilkuset do nawet 2 tys. złotych. Panele polikrystaliczne, które osiągają nieco mniejszą wydajność można z reguły kupić w cenie od 500 do 1000 złotych.

Ile zatem faktycznie kosztują panele fotowoltaiczne? Decydując się na wydajne panele monokrystaliczne ze średniej półki należy liczyć się z wydatkiem około 1,7-1,9 złotego za 1 Wp, co przy całkowitej mocy ogniwa w granicach 350-400W w zależności od marki powinno kosztować od 600 do 800 złotych. W prosty sposób można więc policzyć, że koszt samych paneli wchodzących w skład instalacji o mocy 4 kWp powinien oscylować w granicach od 6 do 8 tys. złotych.

Koszt fotowoltaiki w 2022 roku

Z pewnością każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że koszt instalacji fotowoltaicznej to nie tylko łączna cena paneli, ale również wydatki związane z ich montażem, zakupem dodatkowego osprzętu (inwerter, przewody, konstrukcja fotowoltaiczna, itp), czy usług dodatkowych (przedłużona gwarancja, ubezpieczenie). Łączne koszty fotowoltaiki w 2022 roku z usługą montażu mogą zatem wynieść od 4 do 6,5 tys. złotych za 1 kWp. Zakładając, że przeciętna moc instalacji dla domów jednorodzinnych mieści się w granicach od 3 do 6 kWp należy liczyć się z kosztami w przedziale od 15 do 28 tys. złotych. Oczywiście ostateczna cena uzależniona jest nie tylko od kosztu zakupu komponentów, ale również stawek za montaż, które w zależności od regionu Polski mogą się różnić. Warto zatem porównywać oferty instalatorów oraz zdawać sobie sprawę z faktu, że niekiedy korzystniejszym rozwiązaniem jest dopłata za dojazd dla firmy spoza okolicy, co pozwoli uzyskać znacznie niższą cenę. Najważniejsze jednak, by firma instalująca fotowoltaikę posiadała odpowiednie kompetencje i doświadczenie, co można sprawdzić dzięki opiniom wydanym przez poprzednich klientów.

Co wpływa na koszt inwestycji w instalację fotowoltaiczną?

Warto mieć świadomość, że ostateczny koszt inwestycji w instalację fotowoltaiczną uzależniony jest od wielu czynników. W dużej mierze wynika z preferencji inwestora w zakresie wyboru konkretnych komponentów, ich marki, parametrów, czy oferowanej gwarancji. Należy jednak pamiętać, że nie tylko to ma wpływ na koszty instalacji fotowoltaicznych, ponieważ cena uzależniona jest również od:

– profilu inwestora – w przypadku inwestorów prywatnych obowiązuje bowiem 8% stawka VAT, a firmy zapłacą aż 23%. W ich przypadku jednak istnieje możliwość odliczenia całości od podatku należnego;

– lokalizacji – o ile konkretne komponenty w całej Polsce kosztują z reguły tyle samo, to usługa montażu będzie różniła się w różnych województwach, czy miastach;

– warunków panujących w miejscu instalacji – każda instalacja jest inna, w związku z czym może wymagać dodatkowych urządzeń (np. optymalizatorów ze względu na zacienienie) lub innego rodzaju konstrukcji fotowoltaicznej (ze względu na rodzaj pokrycia dachu, czy jego nachylenie);

– usług dodatkowych – między innymi dodatkowego ubezpieczenia, czy oferowanych przeglądów;

– skorzystania z dofinansowań tj. Mój Prąd 4.0 oraz Moje Ciepło – pozwalają znacznie obniżyć koszt instalacji fotowoltaicznej, a co za tym idzie zwiększyć rentowność tego typu inwestycji.

Podsumowując należy stwierdzić, że ceny paneli fotowoltaicznych w 2022 roku utrzymują się na stabilnym poziomie. Ogólne koszty fotowoltaiki uzależnione są natomiast od kilku czynników, jednak można znacznie je obniżyć korzystając z różnego rodzaju dotacji, czy ulg. Koszt fotowoltaiki można sprawdzić robiąc np. bezpłatną wycenę poprzez kalkulator fotowoltaiki.

4.3/5 - (3 votes)