Wraz ze wzrostem popytu na panele słoneczne zmienia się technologia ich produkowania. Z pojedynczych ogniw wykonuje się całe moduły, które są w stanie pokryć zapotrzebowanie danej jednostki na prąd. Jak powstają takie elementy, z jaką sprawnością działają i dlaczego warto korzystać z wysokiej jakości paneli, aby fotowoltaika przyniosła Ci duże korzyści?
Jak zbudowane są moduły fotowoltaiczne?
Pojedyncze ogniwo, które ma za zadanie przetworzyć promieniowanie słoneczne na prąd elektryczny, posiadania niewielką moc sięgającą 2W. Aby sprostać wymaganiom domu czy innego budynku, baterie słoneczne tworzy się przez połączenie ogniw fotowoltaicznych. W ten sposób produkuje się monokrystaliczne i polikrystaliczne półprzewodniki krzemowe stosowane w tradycyjnych bateriach słonecznych.
Nieco inaczej skonstruowane są moduły fotowoltaiczne cienkowarstwowe. Do ich wytworzenia stosuje się krzem amorficzny, tellurek kadmu i diselenek indowo – miedziowy. Dzięki bardzo cienkiej budowie mocno ogranicza się zużycie surowców. Dodatkowo cały moduł zbudowany jest z jednego ogniwa, a nie z pojedynczych małych elementów.
Sprawność baterii słonecznej
Pojęcie sprawności w przypadku modułu fotowoltaicznego polega na obliczeniu stosunku ilości prądu elektrycznego, który produkuje do energii padającej na panel z promieni słonecznych. Jest on zależny od natężenia światła. Zazwyczaj nominalna moc baterii słonecznej podawana jest przy natężeniu promieni słonecznych rzędu 1kW/m2. W przypadku bardzo małej ilości słońca, panele fotowoltaiczne posiadają niższą sprawność, proporcjonalną do jakości ogniw.
Z czasem wszystkie moduły fotowoltaiczne produkują mniej prądu. Ma to związek z reakcjami chemicznymi zachodzącymi wewnątrz ogniw. Baterie bardzo dobrej jakości notują spadki wydajności rzędu 1% rocznie. Wartość ta uzależniona jest od jakości produktu. Podczas pierwszego pełnego dnia użytkowania instalacji traci ona do 5% swojej nominalnej mocy, ze względu na degradację pod wpływem promieni słonecznych. Jest proces krótkotrwały i dotyczy paneli zbudowanych z krzemu krystalicznego. Warto wybierać panele wysokiej jakości, które najwolniej tracą swoją moc.
Tolerancja ujemna i dodatnia baterii słonecznych
Wybierając moduły fotowoltaiczne, warto zwrócić uwagę na zakres produkowanej przez nie mocy. Może ona być odchylona ujemnie i dodatnio w stosunku do deklaracji producenta. Aby nie narażać się na niedobory prądu przy niskim promieniowaniu słonecznym, należy decydować się jedynie na te baterie, które mają dodatnią tolerancję produkowanej mocy. Zjawisko to świadczy o wysokiej jakości surowców i wykonania takiego modułu. Zapewnia więc spokój użytkowania przez wiele lat.
Najtańsze moduły to nie najlepszy wybór
Dzięki panelom słonecznym wysokiej jakości można ze spokojem pozwolić sobie na ich użytkowanie. Natomiast baterie, które wydają się okazją cenową, potrafią przysporzyć wielu kłopotów. Przez błędy produkcyjne lub zastosowanie słabych materiałów dochodzi do przepalenia się paneli słonecznych. Niedostateczne zabezpieczenie folią EVA powoduje odbarwienie się paneli. Skutkuje to drastycznym spadkiem wydajności, który w skrajnych przypadkach sięga nawet 50%. Te błędy można zniwelować, wybierając najlepsze produkty i decydując się na profesjonalną ekipę.
Moduły fotowoltaiczne to świetny sposób na obniżenie rachunków za prąd. Dlatego warto wybrać te, które będą działać sprawnie mimo upływających lat.