Fotowoltaika, a dokładnie mocowanie instalacji fotowoltaicznej różni się od miejsca montażu. Jeśli miejscem jej przeznaczenie będzie dach, konieczne jest przygotowanie innych rozwiązań, niż w sytuacji instalacji naziemnej. Czym charakteryzuje się każdy ze sposobów?
Instalacja naziemna
Aby odpowiednio zamocować panele słoneczne na gruncie, wykorzystuje się specjalne pale zakotwione w gruncie lub płyty betonowe. Rozwiązania te mają na celu uzyskanie odpowiedniej odporności na ciężar samej baterii PV, jak również uwzględnienie obciążenia. Wiejący silny wiatr stanowi dodatkowy opór i w skrajnych wypadkach może uszkodzić lub wyrwać mocowania, gdy są nieodpowiednie.
Instalacja dachowa
Dach skośny motywuje wybór instalacji PV dostosowanej do materiału pokrywającego. Warto wiedzieć, że taki montaż wiąże się z naruszeniem górnej warstwy dachu, a stosowane uszczelnienia gumowe nie zawsze gwarantują wieloletnią skuteczność. Szyny montażowe różnią się od siebie względem materiału, do jakiego będą przytwierdzane.
Inne natomiast są techniki montażu na dachu płaskim. Tam można skorzystać z bezinwazyjnego szkieletu, który obciążany jest dodatkowym balastem. Skutkuje to zachowaniem pełnej szczelności pokrycia dachowego.
Na dachu czy na ziemi
Świadomość konsekwencji danych rozwiązań mobilizuje do wyboru odpowiedniego miejsca i sposobu montażu instalacji PV. Aby móc spokojnie korzystać z energii ze słońca, trzeba solidnie i właściwie przytwierdzić ją do podłoża.
Jeśli chcesz przez wiele lat cieszyć się oszczędnościami z paneli słonecznych, dobierz właściwy sposób montażu. Przemyśl najlepsze miejsce i wybierz profesjonalistów, którzy zrobią to, co konieczne.