Przed wyborem właściwej instalacji fotowoltaicznej warto przemyśleć różne rozwiązania przesyłania prądu. Wyróżniamy dwa zasadnicze modele tego procesu. Jakie mają korzyści?
Instalacja typu on-grid
Najczęściej występującą opcją jest podpięcie modułów do sieci publicznej. Prąd stały, za pomocą falownika, zamieniany jest na prąd zmienny. Jest on przystosowany do wykorzystywania przez urządzenia domowe. W przypadku nadwyżek prądu można go sprzedać do zakładu energetycznego. Dzięki temu uzyskuje się dodatkowe korzyści. Instalacja taka wymaga jednak zmiany obecnego licznika na dwukierunkowy.
Instalacja typu off-grid
Innym sposobem zaopatrywania się w zielony prąd, który zapewnia nam fotowoltaika, jest bezpośrednie podłączenie instalacji, poza siecią energetyczną. Nie ma więc konieczności montażu licznika dwukierunkowego. Dodatkowo prąd z nadwyżki może zostać zmagazynowany w akumulatorach, by zużyć go później. W takim przypadku również stosuje się falowniki dla zmiany prądu na zmienny, przygotowany do odbioru przez urządzenia domowe.
Istnieją dwa zasadnicze typy instalacji fotowoltaicznych. Ich zastosowanie jest zależne głównie od miejsca zamieszkania. Konieczne jest więc dokładne uwzględnienie osobistych warunków przed montażem paneli słonecznych.