500 872 370 [email protected]

Rozliczne są formy finansowania instalacji fotowoltaicznych. Jeśli interesuje Cię fotowoltaika dofinansowanie – także powinieneś się zainteresować, jakie na ten temat masz możliwości – z czego skorzystać, aby nie przepłacać. Są to zarówno lokalne, jak i ogólnokrajowe rozwiązania. Spójrzmy na kilka najpopularniejszych!

Fotowoltaika Dofinansowanie 2022 i ulga odliczona od podatku

Ulga ta jest wprowadzona od dnia stycznia 2019 – pozwala na składanie wniosków pozwalających na odliczenie instalacji fotowoltaicznej od podatku. Mówiąc dokładniej, chodzi o odliczenie od dochodu wydatków, jakie zostały poniesione z tytułu instalacji panelu fotowoltaicznych – chodzi zarówno o montaż, jak i zakup systemu. Warto jednak śledzić fotowoltaika zmiany 2022, aby wiedzieć czy coś się nie zmieniło. Najlepsze jest jednak to, że można równocześnie pozwolić sobie na odliczenie od podatku, jak i korzystać z innych form dofinansowania związanego z fotowoltaiką. Każdy właściciel bądź współwłaściciel domu – który zdecydował się na jego termomodernizację, może z tego rodzaju ulgi podatkowej skorzystać.

Dofinansowanie do fotowoltaiki w 2022

Program “Mój Prąd” to najpopularniejsze w Polsce dofinansowanie fotowoltaiki, a kluczową informacją jest to, że jest to forma bezzwrotnej pomocy finansowej, jest jeszcze program dofinansowania np. pomp ciepła o nazwie “moje ciepło“. Warunki finansowania są bardzo atrakcyjne. Tutaj również, jak w przypadku odliczenia podatku mówimy o kosztach związanych zarówno z zakupem paneli, jak ich montażem.

Co jeszcze warto wiedzieć o dofinansowaniu fotowoltaiki?

  • Mój prąd to dotacja dla mikroinstalacji fotowoltaicznych,
  • projekt musi zostać zakończony przed złożeniem wniosku,
  • konieczność umieszczenia tabliczki dot. dofinansowania programu mój prąd,
  • można odliczyć od podatku koszty nie objęte dofinansowaniem.

Ważne – wnioski można składać od 15.04.2022 r. do 22.12.2022 r. (z możliwością przedłużenia) lub do wyczerpania alokacji środków trwa kolejny nabór wniosków w ramach Programu Priorytetowego Mój Prąd

Lokalne dofinansowanie na fotowoltaikę

Z racji iż na wstępie zwracaliśmy uwagę, iż fotowoltaika opłacalność to także lokalne opcje dofinansowania, chcemy tutaj przytoczyć przykład tych kierowanych do mieszkańców stolicy. Również mamy do czynienia z finansowaniem bezzwrotnym. Dotacja ta przewiduje nawet 15 tysięcy złotych dofinansowania, ale z zaznaczeniem, że ilość ta nie może przekraczać 1,5 tysiąca z kWp. Można dzięki temu dofinansowaniu zarówno kupować, jak i montować instalację. Co ważne – mogą z tej lokalnej formy dofinansowania korzystać nie tylko osoby prywatne, ale też przedsiębiorstwa, czy jednostki sektora finansów publicznych. W odróżnieniu od wcześniej wymienionego dofinansowania – tutaj wnioski powinny być składane już na etapie planowania instalacji fotowoltaicznej, ale jeszcze przed jej faktyczną realizacją. Ulga termomodernizacyjna to jedna z tych, które mogłoby być łączone z tą formą dofinansowania. Od 1 września 2021 rozpoczął się już nabór wniosków na dofinansowanie z ramienia lokalnego wsparcia na 2022 rok.

5/5 - (2 votes)