500 872 370 [email protected]

Niektórzy nazywają go sercem, a inni mózgiem instalacji fotowoltaicznej. Bez względu na stosowane wobec niego określenia, jedno jest pewne – falownik to jeden z najważniejszych elementów systemu, bez którego zamiana energii promieniowania słonecznego w prąd byłaby niemożliwa. Czym jest, jakie funkcje pełni i dlaczego odgrywa tak istotną rolę w instalacjach fotowoltaicznych?

Co to jest falownik w instalacji fotowoltaicznej?

Falownik, nazywany również inwerterem, to urządzenie będące kluczowym elementem instalacji fotowoltaicznej. Jaką rolę pełni? Jego zadaniem jest przekształcanie wytworzonego przez panele fotowoltaiczne prądu stałego w prąd zmienny, który służy do zasilania budynków. Bez tego oświetlenie obiektu albo uruchomienie znajdujących się w nim sprzętów byłoby niemożliwe – dlatego też nazywany jest często sercem lub mózgiem całego systemu.

Zbudowany jest nie tylko z układu odpowiedzialnego za przetwarzanie prądu, ale również układów wejściowych, które łączą łańcuch modułów PV, a także układy sterujące i zabezpieczające. Dzięki nim falownik odpowiedzialny jest także za kontrolowanie parametrów pracy całej instalacji oraz informowanie użytkownika o różnego rodzaju problemach. Dzięki niemu Twoje panele fotowoltaiczne będą działały sprawnie na przestrzeni kilkudziesięciu lat, a gdy zacznie dziać się z nimi coś niewskazanego, zostaniesz o tym powiadomiony.

Jakie są rodzaje falowników?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów falowników – wyboru odpowiedniego rozwiązania należy dokonać pod kątem posiadanej instalacji fotowoltaicznej. Wyróżniamy inwertery:

  • on-grid, a więc takie, które współpracują z siecią elektryczną – będą one szczególnie przydatne wtedy, gdy instalacja fotowoltaiczna produkuje nadwyżki energii, z których użytkownik zechce skorzystać w przyszłości;
  • off-grid, które nie współpracują z siecią elektryczną – w ich przypadku nadwyżki energii elektrycznej kierowane są do akumulatorów;
  • hybrydowe, które mogą oddawać nadwyżki prądu zarówno do sieci elektrycznej, jak też do akumulatorów.

Warto dodać, że podział falownik może być uzależniony także od wielkości instalacji fotowoltaicznej – w tych mniejszych polecamy inwertery jednofazowe, zaś w większych trójfazowe. Wybór odpowiedniego falownika ma duże znaczenie, a pomogą Ci w tym specjaliści – dzięki temu zyskasz pewność, że Twoja instalacja będzie pracowała prawidłowo i okaże się niezawodna na przestrzeni wielu lat.

Zapraszamy do kontaktu!

Jako doświadczona firma fotowoltaiczna, która od lat specjalizuje się w projektowaniu i montowaniu instalacji fotowoltaicznych, jesteśmy w stanie zapewnić naszym klientom najwyższej jakości komponenty. Dobierzemy nie tylko falownik, ale także inne elementy systemu, dzięki czemu zyskasz możliwość korzystania z darmowej energii słonecznej do zasilania swojego budynku w prąd!

Rate this post