Aby przygotować się do montażu instalacji PV, należy wiedzieć ja najwięcej na temat jej budowy, pracy i zysków. Oto praktyczny słownik pojęć na temat takich właśnie modułów.
Fotowoltaika i zjawisko fotowoltaiczne – inaczej efekt fotowoltaiczny. Proces, podczas którego promieniowanie słoneczne konwertowane jest za pomocą półprzewodnika p-n na prąd elektryczny. Narzędziem konwersji jest ogniwo fotowoltaiczne.
Ogniwo fotowoltaiczne – Pojedynczy panel słoneczny, w którym zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Ma niewielką moc, której zakres sięga 2W. Wchodzi w skład każdego modułu fotowoltaicznego.
Moduł fotowoltaiczny – inaczej panel, zbudowany jest z pojedynczych ogniw, połączony szeregowo z innymi modułami. W przypadku paneli MWT pojedynczy moduł jest również jednym ogniwem.
Falownik – urządzenie mające na celu przetworzenie prądu stałego na prąd zmienny o parametrach zgodnych z urządzeniami domowymi. Występuje w odmianie transformatorowej, beztransformatorowej i hybrydowej. Jest koniecznym elementem działania instalacji PV.
Natężenie promieniowania słonecznego – jest to suma mocy promieniowania słonecznego wyrażona w jednostce W/m2.
Sprawność instalacji PV – jest to stosunek promieniowania słonecznego do możliwości produkcyjnej modułów fotowoltaicznych. Zmienia się wraz z nasłonecznieniem, czasem pracy instalacji i doborem odpowiednich komponentów.