500 872 370 [email protected]

Rok 2022 będzie kluczowy dla osób zainteresowanych energią słoneczną. Głównie fotowoltaika zmiany 2022 ma związek z nowelizacją ustawy o OZE. Zachęcamy do zapoznania się z zapowiadanymi zmianami zarówno osoby prywatne, jak i inwestorów i firmy fotowoltaiczne. Będą one dotyczyć każdej z tych grup. Spójrzmy na to, co już wiadomo.

Jakie przewiduje się zmiany w fotowoltaice od 1 kwietnia 2022?

Wystarczy rzut oka na planowane zmiany, by zauważyć, iż dotyczą one głównie systemu opustów – który do tej pory (i wciąż) działa, jako bardzo zachęcające fotowoltaika dofinansowanie. 1 kwietnia przyszłego roku ma go jednak zastąpić system sprzedaży nadwyżek z instalacji fotowoltaicznych – zwany net-billingiem.

Działanie net-billingu można w dużym skrócie opisać w sposób następujący. Do sprzedawcy energii należałby obowiązek przeliczenia wartości energii, która zostanie odesłana. Podstawą do rozliczeń ma być średniomiesięczna cena z miesiąca, co tym samym w kontekście depozytu pro konsumenckiego niejako pozwoli na odkładanie wirtualnych środków.

Co jeszcze warto wiedzieć w kontekście nowej formy rozliczenia fotowoltaiki 2022?

  • przewiduje się 12-miesięczny okres rozliczeniowy,
  • zebrane środki mogą być używane celem pokrycia wartości pobranej z sieci energii.

Aby fotowoltaika i jej opłacalność miała sens – w przypadku zbyt małej wartości wprowadzanej energii, pojawia się konieczność dopłaty konsumenta. Natomiast, jeśli będzie mieć z drugiej strony miejsce nadwyżka – sprzedawca jest zobligowany do uiszczenia nadpłaty (górna granica 20% wartości energii).

Czy zmiany w fotowoltaice 2022 będą dotyczyć każdego?

Istotne z punktu widzenia wprowadzanych zmian na pewno jest to, że wszyscy użytkownicy, których instalacje fotowoltaiczne były ukończone przed 31 marca – nadal mogą korzystać z systemu odpustów, tak jak to miało miejsce do tej pory. Jeśli jednak będą chcieli – mogą dobrowolnie przejść na nowy system rozliczeń, gdyż taka opcja również jest przewidziana z ramienia nowelizacji. Podobna data 31.03.2022 obowiązuje również inwestorów i odnosi się do warunków, które są bezpośrednio związane z tak zwanymi parasolowymi projektami. 

Zmiany w rozliczeniach 2022 – co na to branża fotowoltaiczna?

Warto w tym momencie też nieco głębiej zastanowić się nad tym, kto właściwe zyska cokolwiek na tym, a kto straci najwięcej, gdy zmiany w fotowoltaice wejdę w życie. Już teraz słychać głosy sprzeciwu w niemal całej branży związanej z tym źródłem energii – z obawy, że z powodu takich zmian rynek może się załamać, a fotowoltaika prosumencka jako taka nie będzie się już rozwijać tak prężnie, jak to miało miejsce do tej pory. De facto zdaje się, iż do końca nie jest jasne kto ma na tym zyskać i dlaczego w ogóle takie zmiany mają zostać wprowadzone i akurat w kwietniu przyszłego roku. Nie pozostaje nic innego, jak pozostawać z aktualizacjami tego tematu. Być może głosy z zewnątrz w jakiś sposób pomogą wpłynąć na ostateczne modyfikacje i nie pozwolą na to, by trend poszedł w tę stronę, z jakiej większość osób zainteresowanych tematem nie byłaby zadowolona.

5/5 - (70 votes)