Przed każdym, kto chce zainwestować w instalację fotowoltaiczną, stoi kilka dylematów koniecznych do rozstrzygnięcia. Aby działała ona jak najlepiej i przynosiła największe oszczędności, przeanalizuj miejsce jej montażu, typ instalacji, rodzaj modułów czy użycie systemu SMART.
Jak dobrać najlepsze miejsce
Zasadniczo istnieją dwie lokalizacje dla paneli solarnych. Jedna z nich na dachu budynku, druga na działce w pobliżu niego. Każda z nich ma swoje zasadnicze plusy. Jeśli zdecydujesz się na instalację naziemną, uwzględnij wyższe koszty montażu. Materiały konieczne do wykonania stelaża i zakotwiczenia go są po prostu droższe. Takie rozwiązanie jednak pomaga dobrać w sposób niemal dowolny odpowiednie miejsce o największym nasłonecznieniu. Taką instalację łatwiej jest serwisować i konserwować. Ma ona lepsze chłodzenie a przez to lepszą wydajność.
Gdy wybierzesz dachową baterię słoneczną, uwzględnij odpowiednią połać. Musi ona jak najbardziej być skierowana na stronę południową. Tak wykonana instalacja jest tańsza w montażu, nie zajmuje miejsca wokół budynku i nie jest tak narażona na uszkodzenia jak naziemna. Poza tym samo wykonanie jest tańsze, jeśli uwzględni się określoną powierzchnię.
Typy instalacji
Fotowoltaika ma dwa różne typy instalacji, różnią się one sposobem podłączenia modułów do budynku. Typ on-grid to najchętniej wybierany rodzaj instalacji. W tym przypadku konieczna jest wymiana licznika na dwukierunkowy. Umożliwi to jednak na sprzedaż nadwyżki prądu.
Moduły off-grid to inaczej instalacja wyspowa. Stosowana jest zazwyczaj w miejscach, gdzie podłączenie do sieci zewnętrznej jest niemożliwe lub utrudnione. Nie wymaga posiadania licznika dwukierunkowego, a nadwyżka prądu magazynowana jest w akumulatorach.
Rodzaje modułów PV
Rozwój instalacji PV powoduje ciągłe badania nad lepszymi modułami słonecznymi. Klasyczne rozwiązania oferują panele połączone z ogniw, które posiadają szynowody na wierzchniej warstwie. Rozwiązanie to jest tańsze od innych i bardzo popularne. Inną opcją jest wybór ogniw MTW, w których szynowody umiejscowione są na spodniej części paneli. Dzięki temu uzyskuje się mniejsze straty spowodowane zacienieniem. Wydajność takiej instalacji jest więc większa.
Kolejnym rodzajem baterii słonecznych są modułu HCC. Ich konstrukcja umożliwia znacznie ograniczyć opory występujące wewnątrz. Przez przecięcie ogniw na pół uzyskuje się mniejszą wartość prądu. Wszystkie te czynniki pozwalają zwiększyć wydajność takiej instalacji i uzyskać kolejne oszczędności.
System SMART
Zacienienie instalacji fotowoltaicznej powoduje straty mocy. Jeśli początkowy panel zostaje uszkodzony lub ma mniejszą produkcję prądu, każdy kolejny również ponosi straty. Technologia SMART optymalizuje pracę baterii słonecznej i zwiększa produkcję prądu przez odpowiednie zarządzanie modułami. Pozwala też na bieżące monitorowanie systemu bez konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu.
Wybierz instalację dla siebie
Dobór instalacji fotowoltaicznej wymaga uwzględnienia wyżej wymienionych spraw. Tylko w ten sposób można zdecydować się na odpowiednie materiały, zaplanować budżet i dobrać właściwych ludzi.
Dlatego zacznij współpracę z tymi, którzy znają się na tym najlepiej. Zacznij oszczędzać dzięki energii słonecznej i zyskaj na mniejszych rachunkach za prąd.